mojeKlatovy.cz

Web nebo e-shop zdarma a rychle pro OSVČ z Klatov

Koronavirus zasáhl naše životy způsobem, který pro řadu lidí může představovat vážné existenční riziko. Museli jste zavřít svůj malý obchůdek či hospodu? Pečete, šijete roušky, vyrábíte, tvoříte... Lidi by u Vás rádi nakoupili, ale nemají kde. A když nejsou tržby, je to pro malého živnostníka velký problém.

Jistě mnohé z vás napadlo založit si rychle nějaký eshop nebo alespoň web, ale jak se o něm ostatní dozví? Kolik to bude stát a kde vlastně začít?

Dnes existuje spousta možností jak vytvořit rychle eshop a dokonce i zadarmo. Tady je jedna z nich. Speciálně pro klatováky. Bydlím v Klatovech a jsem fascinován tou vlnou solidarity, kterou pandemie vyvolala. A tak chci přispět alespoň maličko něčím, co by pro jiné mohlo být snad užitečné.

Myšlenka je jednoduchá - na jedné doméně může mít každý, kdo to bude potřebovat, svůj malý eshop nebo jednoduchý web. Klatovští pro klatováky, vše na jednom místě:-) Zadarmo teď a zadarmo tak dlouho, jak to každému bude vyhovovat.

Na úvodní stránce bude přehled všech vašich obchůdků, služeb i nabídek pomoci. A tak každý klatovák, který něco potřebuje, snadněji najde 'souseda' z Klatov, který právě to má na skladě nebo umí udělat.

Líbí? Tak co teď? Prostě mi napište na webmaster@mojeklatovy.cz co by pro Vás bylo v dané situaci nejužitečnější a zítra může být vše připraveno tak, abyste do svého eshopu mohli přidávat svoje zboží nebo na svůj web nové stránky. Když bude větší zájem, postupně celý proces i nějak zautomatizuji, doplním i nějaké články s návody či radami aj. To vše za pochodu, tak jak bude potřeba.

Nemusíte mít ani web či eshop a i tak zde o sobě můžete dát vědět - rád zde uveřejním cokoli, co reálně pomůže Vám i ostatním lidem v Klatovech.

Miloslav


Technické poznámky:

E-shop je řešen jako multistore postavené na systému PrestaShop, každý obchod má samostatnou administraci, produkty, zákazníky, sklad, atp.
Jednotlivé weby jsou nezávislé instalace CMS Bludit.
Administrace obou systémů je přeložená do češtiny, pro web je vysloveně jednoduchoučká, eshop je trochu složitější (jak už eshopy bývají), ale určitě zvládnete obojí.
Hosting domény je veden u Forpsi ve variantě, která má sice neomezenou kapacitu pro data, ale omezení pro zátěž (trafic, počet konkurenčních procesů atp.)
Když se celý tento projekt ukáže jako opravdu užitečný a levný hosting nebude postačovat, přemigrujeme s ním na samostatný server (mluvím v množném čísle proto, že vnímám tuto aktivitu ve výsledku spíše jako vaše/naše kolektivní dílo).

Váš e-shop může být na adrese https://obchod.mojeklatovy.cz/nazev-vaseho-obchodu/
Váš web může být na sdrese https://mojeklatovy.cz/nazev-vaseho-webu/
Všechny weby i obchody budou přístupné i z úvodní stránky tohoto webu.

Na adrese https://mojeklatovy,cz bude též mapa, kde bude poloha výdejen zboží z eshopů nebo Vašich provozoven zobrazena.

Celé řešení je postaveno narychlo tak, aby okamžitě mohlo splnit alespoň ty nejdůležitější požadavky malých soukromníků v této krizové situaci - proto:

  • e-shop nebo web by neměl být příliš rozsáhlý (shop do max 100 položek, web do cca 30 stránek)
  • většinu věcí nastavím pro Vás sám, nicméně i tak bude potřeba Vaše součinnost - např. naplnění zboží, obrázky, nastavení Vašich údajů, atp.
  • pokud k eshopu budete chtít i platební bránu, je k dispozici rozhraní pro Pays.cz, musíte si u nich ale vytvořit svůj vlastní účet (600 Kč jednorázově)
  • pro e-shop je kromě klasického vzhledu předinstalovaná i komerční šablona, kterou laskavě nyní zdarma poskytuje společnost Belvg
  • pro web jsou k dispozici rovněž elegantní bezplatné šablony
  • tato celá nabídka je určena primárně pro obyvatele Klatov (příp. blízkého okolí)... klatováci sobě
  • ani rozsáhlejší weby či eshopy není nutné vyloučit, mohou rovněž fungovat na subdoméně vaše-firma.mojeklatovy.cz, ale je pro ně třeba zvolit trochu jiné technické řešení (samostatný hosting, atp.)